czwartek, 09 stycznia 2014 11:18 Wiek: 8 lat

Warszawa to też Mazowsze

Ogłoszono wyniki konsultacji Strategii Rozwoju Kultury w województwie mazowieckim na lata 2013 - 2020. Będą w nim ujęte dzielnice Warszawy.


W roku 2013 trwały się konsultacje społeczne organizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego dotyczące projektu Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2013 – 2020. Celem konsultacji było zebranie uwag i opinii niezbędnych do opracowania ostatecznej wersji dokumentu. Do udziału zaproszeni byli wszyscy zainteresowani mieszkańcy województwa mazowieckiego, w tym członkowie organizacji pozarządowych, pracownicy instytucji kultury, przedsiębiorcy i samorządy lokalne.

 

Prezes Moja Białołęka Agnieszka Borowska złożyła sześć wniosków, z czego cztery zostały przyjęte.

 

Zwróciła uwagę, że Warszawa to też Mazowsze oraz że Stolica jest nieróżnorodna pod względem dostępu do kultury. Są w niej białe plamy dostępu do kultury, w szczególności dzielnice peryferyjne takie jak Białołęka, gdzie na 74 km² istnieje tylko jeden dom kultury z brakiem skomunikowania z częściami wschodnimi. Problem Białołęki dotyczy 120 tys. mieszkańców.

Tam gdzie było napisane, że w programach mogą korzystać gminy, uwzględniono zatem dzielnice Warszawy. Dzielnice są ważnymi animatorami kultury i znalazły się w Strategii Mazowsza.

 

Uwzględnione wnioski:

 

1) Było: W województwie mazowieckim wstępują wielkie terytorialne dysproporcje w dostępie do kultury. Warszawa to biegun szans. Radom to biegun deficytów.

Jest: W województwie mazowieckim wstępują wielkie terytorialne dysproporcje w dostępie do kultury.

 

Uzasadnienie: Warszawa jest nieróżnorodna pod względem dostępu do kultury. Są w niej białe plamy dostępu do kultury, w szczególności dzielnice peryferyjne takie jak Białołęka, gdzie na 74 km² istnieje tylko jeden dom kultury z brakiem skomunikowania z częściami wschodnimi. Problem Białołęki dotyczy 120 tys. mieszkańców.

 

2) Było: Najsłabsza w kraju dostępność domów kultury, szczególnie poza Warszawą.

Jest: Najsłabsza w kraju dostępność domów kultury, także w dzielnicach peryferyjnych Warszawy.

 

3) Było: (…) w ciągu 2014 roku powstałaby metodyka przygotowywania gminnych i powiatowych polityk kulturalnych i strategii dla kultury (…).

Jest: w ciągu 2014 powstałaby metodyka przygotowania gminnych i powiatowych polityk kulturalnych i strategii dla kultury, oraz dzielnic Warszawy, które chciałyby wziąć w nich udział

 

Uzasadnienie: Białołęka jest dzielnicą peryferyjną, która utworzyła wraz z Państwowym Muzeum Etnograficznym i Stowarzyszeniem Moja Białołęka Edukacyjny Zakątek o Mazowszu na terenie Parku przy ul. Magicznej. Jestem autorką tej inicjatywy. Odpowiada ona na potrzeby oddolne mieszkańców, samorządu, podmiotów społecznych. Zakątek mówi tym samym, że Warszawa to też Mazowsze i kształtuje tożsamość mieszkańca w oparciu o region Mazowsza, ale także buduje przestrzeń do rozmów o wielokulturowości i potencjale innych regionów.

 

4) Tam gdzie jest napisane, że w programach mogą korzystać gminy, zostało uwzględnione, że również dzielnice Warszawy.

 

Wnioski powstały przy wsparciu Burmistrza Piotra Jaworskiego - Honorowego Członka Moja Białołęka.

 

Zestawienie uwag do konsultacji: www.mazovia.pl/komunikaty/art,1914,wyniki-konsultacji-projektu-strategii-rozwoju-kultury-w-wojewodztwie-mazowieckim-na-lata-2013-2020.htmlpaździernika 2021
powtśrczptsoni
3927282930123
4045678910
4111121314151617
4218192021222324
4325262728293031
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Tydzień Kwitnących Akacji

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza