wtorek, 12 marca 2013 21:45 Wiek: 7 lat

Zakątek Edukacyjny o Kulturze Mazowsza

W dniu dzisiejszym przedstawiciele Stowarzyszenia Moja Białołęka - Agnieszka Borowska Prezes i Jolanta Żejmo Wiceprezes podpisały List Intencyjny z Państwowym Muzeum Etnograficznym i z Piotrem Jaworskim Zastępcą Burmistrza Dzielnicą Białołęka , Piotrem Smoczyńskim Zastepcą Burmistrza w sprawie utworzenia na terenie Białołęki Zakątka Edukacji o Kulturze Mazowsza.


Zakątek Mazowiecki powstanie w 2014 roku na terenie parku przy ul.Magicznej. Na terenie zakątka znajdą się: dwie wiaty edukacyjne: chlebowa, lniana, piec chlebowy, wiata rekreacyjna z grillem, plac zabaw z elementami dekoracyjnymi stylizowanymi mazowiecko. Państwowe Muzeum Etnograficzne poprzez profesjonalnych edukatorów prowadzących zajęcia wg. autorskich indywidualnie zaprojektowanych scenariuszy będzie prowadzić tam zajęcia dla uczniów szkół postawowych. W wiacie chlebowej odbędą się zajęcia: „Od ziarna do chleba”, w wiacie lnianej: „ Jak to ze lnem i wełną było”. Muzeum ma bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu warsztatów edukacyjnych.

Pomysłodawczyni Zakątka radna Agnieszka Borowska mówiąc o Zakatku zacytowała słowa Adama Asnyka:
 
" Trzeba z żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe...
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę.

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
 Choć macie sami doskonalsze wznieść;
 Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
 I miłość ludzka stoi tam na straży,
 I wy winniście im cześć!"
 
Agnieszka Borowska podkreśliła, że Zakątek Edukacyjny o Kulturze Mazowsza pokazuje Białołękę nowoczesną, dynamicznie rozwijająca się, otwartą na nowatroskie metody nauczania i Białołękę sięgającą do tradycji, związaną z kulturą Mazowsza, rolniczym charakterem tych okolic.Jest przykładem dialogu nie tylko między pokoleniami, ale i między różnymi sektorami. Współtworzą go: Samorząd Białołęki, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Stowarzyszenie, mieszkańcy. Inicjatywa jest wzorem budowania miasta zgodnie z potrzebami mieszkańców. Inicjatywa wyróznia Białołękę na tle innych dzielnic - Białołęka mówi: Warszawa to tez Mazowsze.

Mieszkańcy Białołęki są w większości przyjezdnymi. Pochodzą z różnych regionów Polski, przywożą ze sobą ciekawą kulturę, wartości i budują wspólnie kulturę przybysza. Zakątek Edukacji o Kulturze Mazowsza umożliwi nie tylko rozmowę o Mazowszu, ale i o innych regionach, tak aby wydobyć potencjał z obecnej kultury naszej dzielnicy i aby mieszkańcy czuli się bardziej u siebie.
 
"Warto mieć marzenia. Warto się nimi dzielić i uczestniczyć w ich realizacji. " mówiła dziękując zebranym Borowska.lipca 2020
powtśrczptsoni
27293012345
286789101112
2913141516171819
3020212223242526
31272829303112
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Tydzień Kwitnących Akacji

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza