czwartek, 10 kwietnia 2008 20:59 Wiek: 12 lat

Spotkanie u burmistrza ws. komunikacji społecznej


10 kwietnia w czwartek o godz.16, w Urzędzie Dzielnicy odbyło się spotkanie poświęcone komunikacji społecznej pomiędzy Zarządem Dzielnicy, a lokalnymi stowarzyszeniami działającymi na rzecz rozwoju dzielnicy i integracji jej społeczności oraz liderami społecznymi.

Celem rozmów zorganizowanych na wniosek mieszkańców było poznanie potrzeb i wypracowanie metod przepływu informacji na linii lokalna społeczność władze samorządowe. Gospodarzem spotkania był zastępca burmistrza, Piotr Smoczyński.

 

W spotkaniu wzięli udział: Partnerstwo Ulic, Stowarzyszenie Zielona Białołęka, Reprezentacja Osiedla Derby, Reprezentacja Osiedla z Choszczówki, Radny Piotr Jaworski. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze żywiołowej dyskusji. Główną potrzebą określaną przez wszsytkich zebranych - była potrzeba dialogu i takich spotkań, które powodowałyby skuteczne współdziałania dzielnicy i mieszkańców.

 

Partnerstwo złożyło na ręce Pani Rzecznik propozycje rozwiązań, które mogłyby poprawić i usprawnić współpracę lokalnych władz z mieszkańcami, a tym samym przyczynić się do rozwoju dzielnicy zgodnego z oczekiwaniami jej mieszkańców. Propozycje zostały poprzedzone krótką prezentacją problemów obszaru, który reprezentujemy.

 

Zielona Białołęka Wschodnia to teren wyznaczany od południa Trasą Toruńską, od wschodu Kanałem Żerańskim i linią kolejową, od północy granicą miasta z gminą Nieporęt a od wschodu z Markami. Są to rejony ulic: Białołęcka, Ostródzka, Głębocka, Zdziarska, Kobiałka, Ruskowy Bród.

Część Wchodnia Białołęki przeżywa intensywną rozbudowę. W ciągu 10 lat z 30 tys. mieszkańców będzie zamieszkiwać w niej 120 tys. mieszkańców. Pozostała część Białołęki będzie liczyć ok.130 tys. mieszkańców.

Obszar Zielonej Białołęki Wsch. zajmuje jedną trzecią dzielnicy. W ok. 80 % pozbawiony jest oświetlenia na ulicach, chodników, infrastruktury usługowej. Do 2013 roku planowana jest rozbudowa dwóch szkół i projekty dwóch przedszkoli, czyli gdy Zielona Białołęka Wsch. będzie liczyć ok. 80 tys mieszkańców będą się w niej mieścić trzy szkoły podstawowe, dwa gimnazja i dwa przedszkola. Wielki Plan Inwestycyjny nie zawiera żadnej inwestycji w plac zabaw na tym terenie, żadnego miejsca pozaszkolnego typu boisko, basen, kino, teatr, dom kultury. Trzy szkoły będa przepełnione.

Propozycje rozwiązań ws.komunikacji społecznej:

I. Samorząd

 

1. Współpraca mieszkańców z radnymi

 

- możliwość zespołowej współpracy z mieszkańcami (w szczególnych przypadkach) np. zespół ds. zrównoważonego rozwoju Białołęki (a w szczególności rejonu X71 - złożony z przedstawicieli mieszkańców, dzielnicy, miasta, urbanistów, przedsiębiorców itp.), powolanie ciala minitorujacego realizacje inwestycji szkodliwych (spalarnia i oczyszczalnia)

- spotkania radnych z mieszkańcami (potrzeba stałych dyżurów, oraz wizji lokalnych)

- informacja o działaniach radnych - co zrobili w ciągu roku, jakie mają zamierzenia na następny, jak realizują swoje plany wyborcze

- okręgi wyborcze (w chwili obecnej 3 radnych zamieszkuje część wschodnią Zielonej Białołęki. Ilość mieszkańców na następne wybory wyrówna się z Tarchominem. Pozostali radni - 20 radnych nie mieszka na terenie Wschodniej Części Zielonej Białołęki. Potrzeby i specyfiki tego terenu są inne niż potrzeby Tarchomina, bądź Choszczówki. Nie znaczy to jednak, że jedynym marzeniem mieszkańców jest bezpieczeństwo, chodniki i latarnie.)

 

2. Sesje i Komisje

 

- informacja o terminach spotkań rady i poszczególnych komisji – z wyprzedzeniem ok. 7 dni.

 

II. Urząd

 

1. informowanie mieszkańców o:

 

- remontach dróg, zamknięciu przejazdów, objazdach - ludzie powinni być uprzedzeni, powinni mieć możliwość ocenienia czy zaproponowano dobry skrót (opisana sytuacja w gazecie www.gazetaecho.pl/cgi-bin/echo/echo/echo/B-2008-02_22-7

- planowanych inwestycjach z podziałem na obszary

 

2. szybka linia kontaktu

 

- arkusz, telefon interwencyjny dla mieszkańców w różnych sytuacjach (czasami widzimy dziurę w asfalcie - np. na Ruskowym - mieszkaniec w dziurze w asfalcie postawił wiaderko, aby ludzie nie wpadali w dziurę. Nawet nie wiadomo gdzie to zgłosić)

 

3. miejsce do spotkań -  Oddział Ratusza na Wschodniej Części Zielonej Białołęki.

 

4. wsparcie inicjatyw mieszkańców, poprzez:

 

- zespół, który odpowiada na inicjatywę

- wsparcie na etapie tworzenia inicjatywy np. materiały do analiz, badania

 

 lutego 2020
powtśrczptsoni
5272829303112
63456789
710111213141516
817181920212223
92425262728291
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Majówka 2019
Tydzień Kwitnących Akacji

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza