Tydzień Kwitnących Akacji 2018

„Tydzień Kwitnących Akacji” to cykl warsztatów Stowarzyszenia Moja Białołęka dla młodzieży. Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawa. Tydzień Kwitnących Akacji Stowarzyszenie Moja Białołęka organizuje już po raz szósty i co roku spotyka się z blisko tysiącem młodych ludzi. Koordynatorem i autorem projektu jest Agnieszka Borowska

Program Tygodnia Kwitnących Akacji w roku 2018:

Ja lider, moje wybory należą do mnie

4,5,6 kwietnia -  Szkoła Podstawowa Nr 368 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie
11,12 kwietnia - CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta

Stres pod lupą

9,10  kwietnia CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta
7,8,9,10 maja -  Szkoła Podstawowa Nr 368 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie

Engarde! Pasja, integracja i bezpieczeństwo.

Trening z paraolimijczykami
25 maja - Szkoła Podstawowa Nr 368 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie
6 czerwca - CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta

Idea

Na chwilę zatrzymujemy świat. Tak, aby na ten wiosenny czas, gdy kwitną akacje, młodzież odpowiedziała na pytanie: Co Cię kręci? Czego nie lubisz? Czy są tematy, które Cię męczą i o których chciałbyś pogadać? Projekt umożliwia też refleksję dla zabieganych rodziców - Czy wiedzą czym żyją ich dzieci? Czy pomagają im w spełnieniu marzeń? Spotykamy się z Nauczycielami, pytamy jak się czują, jak im się pracuje, jakie wyzwania widzą w dzisiejszych czasach za istotne w kontakcie z młodzieżą w szkole.

Okres gimnazjum, końca szkoły podstawowej dla młodzieży jest kluczowy z punktu podejmowania wyborów. Świat otwiera możliwości, staje się na wyciągnięcie ręki. Często to w tym okresie dzieci decydują którą drogę wybiorą. Czy przyjmą postawy pozytywne „Kocha, Lubi, Szanuje”, czy „Nie chce, Nie dba, Żartuje”.

Warsztat Balon Śmiechu

Balon Śmiechu to warsztat w którym uczestnicy w przenośni zostaną zabrani w podróż balonem. Podróż umożliwi im spojrzenie na świat z wyższej perspektywy. Tak jak w książce Saint Exupery „Ziemia Planeta Ludzi” osoba która potrafi spojrzeć „z góry” widzi nie tylko ładne rzeczy na drodze, ale i to co jest schowane w zakamarkach. Perspektywa ta umożliwia ocenę zachowań jako dobrych i złych. Zwrócą uwagę, że forma podróży „śmiech” jest dostępny w każdym momencie, tylko trzeba być na niego otwartym i go wyzwolić.
W Balonie Śmiechu prowadzimy dwa warsztaty: „Ja lider, moje wybory należą do mnie” dla uczniów klas I, „Stres pod lupą” dla uczniów klas II. Coachowie i trenerki Agnieszka Borowska, Joanna Hołubiec, Małgorzata Zawada rozmawiają z uczniami na temat szczególnego okresu w ich życiu, w którym młodzi ludzie dokonują świadomego wyboru, którą drogą mają iść: pozytywną „Kocha, lubi szanuje” czy negatywną: „Nie chce, nie dba, żartuje”. Podczas tego warsztatu istotny jest temat budowania postawy i świadomości odpowiedzialności za swoje życie.

Spotkanie „Engarde ! Pasja, integracja, bezpieczeństwo”

To trening z mistrzami paraolimpijskimi. Są członkami kadry narodowej w szermierce na wózkach jednymi z najbardziej utytułowanych sportowców w tej dyscyplinie sportu. Wielokrotni medaliści Igrzysk Paraolimijskich Mistrzostw świata i Mistrzostw Europy:

  • Grzegorz Pluta (4 miejsce Rio de Janeiro 2016, złoty medal w Londynie 2012, Pekin 2008),
  • Stefan Makowski - dwa srebrne i jeden brązowy medal w Atenach 2004, Pekin 2008, Londyn 2012)
  • Adrian Castro – brązowy medal w Rio de Janeiro 2016, Londyn 2012
  • Grzegorz Lewandowski – Igrzyska letnie w Atenach 2004

Gimnazjaliści poznają perspektywę człowieka, który przeżył otarcie się o dno – załamanie, bądź z powodu kalectwa, bądź z powodu zachowań ryzykownych. Opowie o tym nie ten kto się poddał, ale człowiek odnoszący olbrzymi sukces w pokonywaniu przeciwności, który jest żywym dowodem, że można wyjść z problemów, ale i jest świadectwem, że  nie warto podejmować działań ryzykownych. Życie z kalectwem jest trudniejsze niż normalne. Uczestnicy będą mogli usiąść na wózkach, naucza się paru umiejętności psychospołecznych, ale i szermierczych.

Nasi Partnerzy:

Szkoła Podstawowa Nr 368 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie
CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta
Białołęcki Ośrodek Kultury

plakat: Tydzień Kwitnących Akacji

Plakat_TKA_2018.pdf


września 2021
powtśrczptsoni
35303112345
366789101112
3713141516171819
3820212223242526
3927282930123
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Tydzień Kwitnących Akacji

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza