Tydzień Kwitnących Akacji 2017

„Tydzień Kwitnących Akacji - Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje” to cykl warsztatów Stowarzyszenia Moja Białołęka dla młodzieży. Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawa. Tydzień Kwitnących Akacji Stowarzyszenie Moja Białołęka organizuje już po raz szósty i co roku spotyka się z blisko tysiącem młodych ludzi. Koordynatorem i autorem projektu jest Agnieszka Borowska

Program Tygodnia Kwitnących Akacji w roku 2017:

Ja lider, moje wybory należą do mnie

8, 9, 10, 11 maja I klasy Gimnazjum 164
25,26 maja I klasy Gimnazjum 122

Stres pod lupą

15, 16, 17 maja II klasy Gimnazjum 164
23, 24 maja II klasy Gimnazjum 122

Engarde! Pasja, integracja i bezpieczeństwo.

Trening z paraolimijczykami
26 maja  Gimnazjum 164
5 czerwca Gimnazjum 122

Loesje – otwarty warsztat kreatywnego pisania

pOBUDZENI – młodzież z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie
3 czerwca godz.13, Park Magiczna

Nie (konferencja) Siła Kobiet

5 czerwca BOK van. Gogha
 

Wizyta studyjna pOBUDZONYCH

Młodzież z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie
3-5 czerwca

Idea

Na chwilę zatrzymujemy świat. Tak, aby na ten wiosenny czas, gdy kwitną akacje, młodzież odpowiedziała na pytanie: Co Cię kręci? Czego nie lubisz? Czy są tematy, które Cię męczą i o których chciałbyś pogadać? Projekt umożliwia też refleksję dla zabieganych rodziców - Czy wiedzą czym żyją ich dzieci? Czy pomagają im w spełnieniu marzeń? Spotykamy się z Nauczycielami, pytamy jak się czują, jak im się pracuje, jakie wyzwania widzą w dzisiejszych czasach za istotne w kontakcie z młodzieżą w szkole.

Okres gimnazjum, końca szkoły podstawowej dla młodzieży jest kluczowy z punktu podejmowania wyborów. Świat otwiera możliwości, staje się na wyciągnięcie ręki. Często to w tym okresie dzieci decydują którą drogę wybiorą. Czy przyjmą postawy pozytywne „Kocha, Lubi, Szanuje”, czy „Nie chce, Nie dba, Żartuje”.

Warsztat Balon Śmiechu

Balon Śmiechu to warsztat w którym uczestnicy w przenośni zostaną zabrani w podróż balonem. Podróż umożliwi im spojrzenie na świat z wyższej perspektywy. Tak jak w książce Saint Exupery „Ziemia Planeta Ludzi” osoba która potrafi spojrzeć „z góry” widzi nie tylko ładne rzeczy na drodze, ale i to co jest schowane w zakamarkach. Perspektywa ta umożliwia ocenę zachowań jako dobrych i złych. Zwrócą uwagę, że forma podróży „śmiech” jest dostępny w każdym momencie, tylko trzeba być na niego otwartym i go wyzwolić.
W Balonie Śmiechu prowadzimy dwa warsztaty: „Ja lider, moje wybory należą do mnie” dla uczniów klas I, „Stres pod lupą” dla uczniów klas II. Coachowie i trenerki Agnieszka Borowska, Joanna Hołubiec, Małgorzata Zawada rozmawiają z uczniami na temat szczególnego okresu w ich życiu, w którym młodzi ludzie dokonują świadomego wyboru, którą drogą mają iść: pozytywną „Kocha, lubi szanuje” czy negatywną: „Nie chce, nie dba, żartuje”. Podczas tego warsztatu istotny jest temat budowania postawy i świadomości odpowiedzialności za swoje życie.

Spotkanie „Engarde ! Pasja, integracja, bezpieczeństwo”

To trening z mistrzami paraolimpijskimi. Są członkami kadry narodowej w szermierce na wózkach jednymi z najbardziej utytułowanych sportowców w tej dyscyplinie sportu. Wielokrotni medaliści Igrzysk Paraolimijskich Mistrzostw świata i Mistrzostw Europy:

  • Grzegorz Pluta (Pekin 2008, złoty medal w Londynie 2012),
  • Arkadiusz Jabłoński (Atlanta 1996, srebrny medal w Sydney 2000, srebrny medal, dwa srebrne i jeden brązowy medale w Atenach 2014,
  • Radosław Stańczuk (srebrny medal w Sydney 2000, dwa srebrne medale w Atenach 2004, brązowy medal w Pekinie 2008, Londyn 2012),
  • Stefan Makowski - dwa srebrne i jeden brązowy medal w Atenach 2004, Pekin 2008, Londyn 2012)

Gimnazjaliści poznają perspektywę człowieka, który przeżył otarcie się o dno – załamanie, bądź z powodu kalectwa, bądź z powodu zachowań ryzykownych. Opowie o tym nie ten kto się poddał, ale człowiek odnoszący olbrzymi sukces w pokonywaniu przeciwności, który jest żywym dowodem, że można wyjść z problemów, ale i jest świadectwem, że  nie warto podejmować działań ryzykownych. Życie z kalectwem jest trudniejsze niż normalne. Uczestnicy będą mogli usiąść na wózkach, naucza się paru umiejętności psychospołecznych, ale i szermierczych.

Wizyta studyjna pOBUDZONYCH

Nieformalna grupa młodych pOBUDZENI działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie powstała w październiku 2015 r., liczy ona 16 młodych osób w wieku 15-19 lat. Celem i założeniami od samego początku był rozwój jej członków, zdobywanie nowych kompetencji, sprawdzanie się w sytuacjach społecznych. Grupa ma za sobą kilka udanych akcji, kolejną szansą rozwojową jaka się przed grupą otwiera jest możliwość udziału w 3 dniowej wizycie studyjnej na zaproszenie warszawskiej młodzieży i Stowarzyszenia Moja Białołęka.

Dla pOBUDZONYCH udział w tej wizycie to niepowtarzalna szansa rozwojowa, która sprawi, że będą mogli bez kompleksów skonfrontować się z warszawską młodzieżą, mogąc od niej czerpać, a co ważniejsze to ich uczyć współpracy, kreatywności, zaangażowania. Uczestnicy grupy są silni, zdeterminowani, zorganizowani, sami potrafią zaplanować i zrealizować wiele, sami także zebrali środki na swój przyjazd.

W ramach wizyty pOBUDZENI zwiedzą m.in. 3 pokoje z Kuchnią, fabrykę kajaków na Kanale Żerańskim, białołęcką szkołę, bibliotekę, a także będą uczestniczyć w warsztatach Engarde! Pasja, integracja, bezpieczeństwo! oraz nie(konferencji) Siła Kobiet.

Loesje – otwarty warsztat kreatywnego pisania

Loesje  to imię dziewczynki, które posłużyło także jako nazwa grupy ludzi działających na całym świecie, a które chcą inspirować innych. Jej członkowie prowadzą m.in. warsztaty kreatywnego pisania tekstów dla nauczycieli, młodzieży i otwarte warsztaty.

Otwarty warsztat w Zakątku Mazowieckim ramach poprowadzi nieformalna grupa młodych pOBUDZENI działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie.

Nasi Partnerzy:

Gimnazjum nr 164 im. Polskich Olimpijczyków,
Gimnazjum nr 122 im. gen. Charlesa de Gaulle'a,
Fundacja Akademia Integracji,
Białołęcki Ośrodek Kultury


grudnia 2018
powtśrczptsoni
48262728293012
493456789
5010111213141516
5117181920212223
5224252627282930
131123456
Teraz
1.4°
Dziś-2°/
Jutro-2°/
Młodzi Mistrzowie 2018 - I Białołęcki Przegląd Szkolnych Form Teatralnych i Muzycznych

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza