Tydzień Kwitnących Akacji 2017

„Tydzień Kwitnących Akacji - Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje” to cykl warsztatów Stowarzyszenia Moja Białołęka dla młodzieży. Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawa. Tydzień Kwitnących Akacji Stowarzyszenie Moja Białołęka organizuje już po raz szósty i co roku spotyka się z blisko tysiącem młodych ludzi. Koordynatorem i autorem projektu jest Agnieszka Borowska

Program Tygodnia Kwitnących Akacji w roku 2017:

Ja lider, moje wybory należą do mnie

8, 9, 10, 11 maja I klasy Gimnazjum 164
25,26 maja I klasy Gimnazjum 122

Stres pod lupą

15, 16, 17 maja II klasy Gimnazjum 164
23, 24 maja II klasy Gimnazjum 122

Engarde! Pasja, integracja i bezpieczeństwo.

Trening z paraolimijczykami
26 maja  Gimnazjum 164
5 czerwca Gimnazjum 122

Loesje – otwarty warsztat kreatywnego pisania

pOBUDZENI – młodzież z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie
3 czerwca godz.13, Park Magiczna

Nie (konferencja) Siła Kobiet

5 czerwca BOK van. Gogha
 

Wizyta studyjna pOBUDZONYCH

Młodzież z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie
3-5 czerwca

Idea

Na chwilę zatrzymujemy świat. Tak, aby na ten wiosenny czas, gdy kwitną akacje, młodzież odpowiedziała na pytanie: Co Cię kręci? Czego nie lubisz? Czy są tematy, które Cię męczą i o których chciałbyś pogadać? Projekt umożliwia też refleksję dla zabieganych rodziców - Czy wiedzą czym żyją ich dzieci? Czy pomagają im w spełnieniu marzeń? Spotykamy się z Nauczycielami, pytamy jak się czują, jak im się pracuje, jakie wyzwania widzą w dzisiejszych czasach za istotne w kontakcie z młodzieżą w szkole.

Okres gimnazjum, końca szkoły podstawowej dla młodzieży jest kluczowy z punktu podejmowania wyborów. Świat otwiera możliwości, staje się na wyciągnięcie ręki. Często to w tym okresie dzieci decydują którą drogę wybiorą. Czy przyjmą postawy pozytywne „Kocha, Lubi, Szanuje”, czy „Nie chce, Nie dba, Żartuje”.

Warsztat Balon Śmiechu

Balon Śmiechu to warsztat w którym uczestnicy w przenośni zostaną zabrani w podróż balonem. Podróż umożliwi im spojrzenie na świat z wyższej perspektywy. Tak jak w książce Saint Exupery „Ziemia Planeta Ludzi” osoba która potrafi spojrzeć „z góry” widzi nie tylko ładne rzeczy na drodze, ale i to co jest schowane w zakamarkach. Perspektywa ta umożliwia ocenę zachowań jako dobrych i złych. Zwrócą uwagę, że forma podróży „śmiech” jest dostępny w każdym momencie, tylko trzeba być na niego otwartym i go wyzwolić.
W Balonie Śmiechu prowadzimy dwa warsztaty: „Ja lider, moje wybory należą do mnie” dla uczniów klas I, „Stres pod lupą” dla uczniów klas II. Coachowie i trenerki Agnieszka Borowska, Joanna Hołubiec, Małgorzata Zawada rozmawiają z uczniami na temat szczególnego okresu w ich życiu, w którym młodzi ludzie dokonują świadomego wyboru, którą drogą mają iść: pozytywną „Kocha, lubi szanuje” czy negatywną: „Nie chce, nie dba, żartuje”. Podczas tego warsztatu istotny jest temat budowania postawy i świadomości odpowiedzialności za swoje życie.

Spotkanie „Engarde ! Pasja, integracja, bezpieczeństwo”

To trening z mistrzami paraolimpijskimi. Są członkami kadry narodowej w szermierce na wózkach jednymi z najbardziej utytułowanych sportowców w tej dyscyplinie sportu. Wielokrotni medaliści Igrzysk Paraolimijskich Mistrzostw świata i Mistrzostw Europy:

  • Grzegorz Pluta (Pekin 2008, złoty medal w Londynie 2012),
  • Arkadiusz Jabłoński (Atlanta 1996, srebrny medal w Sydney 2000, srebrny medal, dwa srebrne i jeden brązowy medale w Atenach 2014,
  • Radosław Stańczuk (srebrny medal w Sydney 2000, dwa srebrne medale w Atenach 2004, brązowy medal w Pekinie 2008, Londyn 2012),
  • Stefan Makowski - dwa srebrne i jeden brązowy medal w Atenach 2004, Pekin 2008, Londyn 2012)

Gimnazjaliści poznają perspektywę człowieka, który przeżył otarcie się o dno – załamanie, bądź z powodu kalectwa, bądź z powodu zachowań ryzykownych. Opowie o tym nie ten kto się poddał, ale człowiek odnoszący olbrzymi sukces w pokonywaniu przeciwności, który jest żywym dowodem, że można wyjść z problemów, ale i jest świadectwem, że  nie warto podejmować działań ryzykownych. Życie z kalectwem jest trudniejsze niż normalne. Uczestnicy będą mogli usiąść na wózkach, naucza się paru umiejętności psychospołecznych, ale i szermierczych.

Wizyta studyjna pOBUDZONYCH

Nieformalna grupa młodych pOBUDZENI działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie powstała w październiku 2015 r., liczy ona 16 młodych osób w wieku 15-19 lat. Celem i założeniami od samego początku był rozwój jej członków, zdobywanie nowych kompetencji, sprawdzanie się w sytuacjach społecznych. Grupa ma za sobą kilka udanych akcji, kolejną szansą rozwojową jaka się przed grupą otwiera jest możliwość udziału w 3 dniowej wizycie studyjnej na zaproszenie warszawskiej młodzieży i Stowarzyszenia Moja Białołęka.

Dla pOBUDZONYCH udział w tej wizycie to niepowtarzalna szansa rozwojowa, która sprawi, że będą mogli bez kompleksów skonfrontować się z warszawską młodzieżą, mogąc od niej czerpać, a co ważniejsze to ich uczyć współpracy, kreatywności, zaangażowania. Uczestnicy grupy są silni, zdeterminowani, zorganizowani, sami potrafią zaplanować i zrealizować wiele, sami także zebrali środki na swój przyjazd.

W ramach wizyty pOBUDZENI zwiedzą m.in. 3 pokoje z Kuchnią, fabrykę kajaków na Kanale Żerańskim, białołęcką szkołę, bibliotekę, a także będą uczestniczyć w warsztatach Engarde! Pasja, integracja, bezpieczeństwo! oraz nie(konferencji) Siła Kobiet.

Loesje – otwarty warsztat kreatywnego pisania

Loesje  to imię dziewczynki, które posłużyło także jako nazwa grupy ludzi działających na całym świecie, a które chcą inspirować innych. Jej członkowie prowadzą m.in. warsztaty kreatywnego pisania tekstów dla nauczycieli, młodzieży i otwarte warsztaty.

Otwarty warsztat w Zakątku Mazowieckim ramach poprowadzi nieformalna grupa młodych pOBUDZENI działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie.

Nasi Partnerzy:

Gimnazjum nr 164 im. Polskich Olimpijczyków,
Gimnazjum nr 122 im. gen. Charlesa de Gaulle'a,
Fundacja Akademia Integracji,
Białołęcki Ośrodek Kultury


stycznia 2020
powtśrczptsoni
1303112345
26789101112
313141516171819
420212223242526
5272829303112
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Majówka 2019
Tydzień Kwitnących Akacji

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza