Tydzień Kwitnących Akacji 2015

„Tydzień Kwitnących Akacji - Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje” to cykl warsztatów Stowarzyszenia Moja Białołęka dla młodzieży. Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawa. Tydzień Kwitnących Akacji Stowarzyszenie Moja Białołęka organizuje już po raz czwarty i co roku spotyka się z blisko tysiącem młodych ludzi. Koordynatorem i autorem projektu jest Agnieszka Borowska 

Program Tygodnia Kwitnących Akacji w roku 2015:

24 marca – spotkanie z nauczycielami Gimnazjum Nr 164, ul. Ostródzka 175
 
30 kwietnia - „Engarde ! Pasja, integracja, bezpieczeństwo”
Spotkanie uczniów Gimnazjum Nr 122 z mistrzami Paraolimpijskimi, Sala widowiskowa BOK ul. Van Gogha 1
 
18,19,20,21 maja - Balon Śmiechu „Ja lider, moje wybory należą do mnie”
Spotkanie warsztatowe uczniów klas I Gimnazjum Nr 164 z coachami na terenie parku Bociani Zakątek
 
19 maja - spotkanie z nauczycielami Gimnazjum Nr 164, ul. Ostródzka 175
 
22 maja - „Engarde ! Pasja, integracja, bezpieczeństwo”
Spotkanie uczniów Gimnazjum 164 z mistrzami Paraolimpijskimi, ul. Ostródzka 175
 
26,27,28 maja - Balon Śmiechu „Stres pod lupą”
Spotkanie warsztatowe uczniów klas II Gimnazjum 164 z coachami na terenie parku Bociani Zakątek
 
20 czerwca - WIELKI FINAŁ Tygodnia Kwitnących Akacji - „Engarde ! Pasja, integracja, bezpieczeństwo”
Pokaz i spotkanie warsztatowe dostępne dla wszystkich chętnych na terenie rekreacyjno - sportowym przy ul. Magicznej

Idea

Na chwilę zatrzymujemy świat. Tak, aby na ten wiosenny czas, gdy kwitną akacje, młodzież odpowiedziała na pytanie: Co Cię kręci? Czego nie lubisz? Czy są tematy, które Cię męczą i o których chciałbyś pogadać? Projekt umożliwia też refleksję dla zabieganych rodziców - Czy wiedzą czym żyją ich dzieci? Czy pomagają im w spełnieniu marzeń? Spotykamy się z Nauczycielami, pytamy jak się czują, jak im się pracuje, jakie wyzwania widzą w dzisiejszych czasach za istotne w kontakcie z młodzieżą w szkole.

Okres gimnazjum, końca szkoły podstawowej dla młodzieży jest kluczowy z punktu podejmowania wyborów. Świat otwiera możliwości, staje się na wyciągnięcie ręki. Często to w tym okresie dzieci decydują którą drogę wybiorą. Czy przyjmą postawy pozytywne „Kocha, Lubi, Szanuje”, czy „Nie chce, Nie dba, Żartuje”.

Warsztat Balon Śmiechu

Balon Śmiechu to warsztat w którym uczestnicy w przenośni zostaną zabrani w podróż balonem. Podróż umożliwi im spojrzenie na świat z wyższej perspektywy. Tak jak w książce Saint Exupery „Ziemia Planeta Ludzi” osoba która potrafi spojrzeć „z góry” widzi nie tylko ładne rzeczy na drodze, ale i to co jest schowane w zakamarkach. Perspektywa ta umożliwia ocenę zachowań jako dobrych i złych. Zwrócą uwagę, że forma podróży „śmiech” jest dostępny w każdym momencie, tylko trzeba być na niego otwartym i go wyzwolić.

W Balonie Śmiechu prowadzimy dwa warsztaty: „Ja lider, moje wybory należą do mnie” dla uczniów klas I, „Stres pod lupą” dla uczniów klas II. Coachowie i trenerki Agata Otrębska, Joanna Hołubiec, Małgorzata Zawada rozmawiają z uczniami na temat szczególnego okresu w ich życiu, w którym młodzi ludzie dokonują świadomego wyboru, którą drogą mają iść: pozytywną „Kocha, lubi szanuje” czy negatywną: „Nie chce, nie dba, żartuje”. Podczas tego warsztatu istotny jest temat budowania postawy i świadomości odpowiedzialności za swoje życie.

Spotkanie „Engarde ! Pasja, integracja, bezpieczeństwo”

To trening z mistrzami paraolimpijskimi. Są członkami kadry narodowej w szermierce na wózkach jednymi z najbardziej utytułowanych sportowców w tej dyscyplinie sportu. Wielokrotni medaliści Igrzysk Paraolimijskich Mistrzostw świata i Mistrzostw Europy: 
Grzegorz Pluta (Pekin 2008, złoty medal w Londynie 2012),
Arkadiusz Jabłoński (Atlanta 1996, srebrny medal w Sydney 2000, srebrny medal, dwa srebrne i jeden brązowy medale w Atenach 2014,
Radosław Stańczuk (srebrny medal w Sydney 2000, dwa srebrne medale w Atenach 2004, brązowy medal w Pekinie 2008, Londyn 2012),
Stefan Makowski - dwa srebrne i jeden brązowy medal w Atenach 2004, Pekin 2008, Londyn 2012)
 
Gimnazjaliści poznają perspektywę człowieka, który przeżył otarcie się o dno – załamanie, bądź z powodu kalectwa, bądź z powodu zachowań ryzykownych. Opowie o tym nie ten kto się poddał, ale człowiek odnoszący olbrzymi sukces w pokonywaniu przeciwności, który jest żywym dowodem, że można wyjść z problemów, ale i jest świadectwem, że  nie warto podejmować działań ryzykownych. Życie z kalectwem jest trudniejsze niż normalne. Uczestnicy będą mogli usiąść na wózkach, naucza się paru umiejętności psychospołecznych, ale i szermierczych.

Nasi Partnerzy:

Gimnazjum nr 164 im. Polskich Olimpijczyków,
Gimnazjum nr 122 im. gen. Charlesa de Gaulle'a,
Fundacja Akademia Integracji.


października 2021
powtśrczptsoni
3927282930123
4045678910
4111121314151617
4218192021222324
4325262728293031
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Tydzień Kwitnących Akacji

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza